Ny tjänstemannaorganisation 13 januari 2020

Publicerad: 13 januari 09:23

Uppdaterad: 13 januari 09:31

Kommunens nya organisation innebär att vissa förvaltningar, avdelningar och enheter ändrar namn – några slås ihop, andra delas upp. Du som medborgare påverkas inte av omorganisationen. Du kan alltid kontakta Servicecenter, oavsett vilket verksamhetsområde det gäller, tel 08 578 291 00. Informationen här på tyreso.se uppdateras successivt från den 13 januari 2020.

Viktigt om e-tjänster och e-post!

Publicerad: 21 januari 10:29

Har du använt kommunens e-tjänster eller skickat e-post till kommunen någon gång mellan torsdag 16 januari kl 08.00 till och med måndag 20 januari kl 16.00? Då kan du behöva skicka om e-tjänsten eller e-postmeddelandet.

Behöver du skicka om? Läs mer här

Förvaltningar och bolag

Tyresö kommun har cirka 3 000 anställda – de flesta arbetar inom vård, förskola och skola. Organisationen består av fem förvaltningar och ett bolag.

Tyresö kommuns förvaltningsorganisation från 13 januari 2020

Tyresö kommuns förvaltningsorganisation från 13 januari 2020

Högste tjänsteman är kommundirektören Stefan Hollmark. Tillsammans med kommunledningsgruppen samordnar han den kommunala verksamheten. Förvaltningarna sköter den löpande verksamheten, förbereder ärenden samt genomför politiska beslut.

Det finns ett kommunalt bolag, Tyresö Bostäder AB:

Tyresö Bostäder är ett helägt dotterbolag till kommunen. Tyresö Bostäder äger och förvaltar bostadslägenheter med hyresrätt tillsammans med lokaler och bilplatser. 

Tyresö Bostäders webbplatslänk till annan webbplats

Kommunledningsgruppen

Den politiska organisationen

Förvaltningarna

Här hittar du kort information om förvaltningarna. Du behöver inte veta vart du ska vända dig i olika frågor, eftersom kommunens Servicecenter tar hand om alla ärenden, och slussar dig vidare vid behov. Servicecenter kan du kontakta via telefon, e-post, chatt och personliga besök.

Förvaltningen leds av kommundirektören och ansvarar för strategiska uppdrag samt vissa serviceuppdrag för kommunstyrelsen, allmänheten och den övriga förvaltningsorganisationen. Politiskt styrs förvaltningen av kommunstyrelsen.

kommun@tyreso.se

Kommundirektör
Stefan Hollmark, tel 08-578 291 29

Ekonomiavdelning
Chef Torstein Tysklind, tel 08-578 297 30
Ekonomistyrningsenhet, chef Hillevi Hedberg, tel 08-578 291 44

HR-avdelning
Chef Jonas Jansfors, tel 08-578 293 01
Löneenhet, chef Marie Friberg, tel 08-578 292 31

Stöd- och servicekontoret
Chef Britt-Marie Lundberg Björk, tel 08-578 291 28
Juridik- och utredning, chef Marika Lyman, tel 08-578 298 31
Kommunkansli, chef Helene Bergström, tel 08-578 29 681
Kommunikation, chef Charlotta Janson Josephsson, tel 08-578 291 01
Måltidsservice och lokalvård, chef Elin Waltersson, tel 08-578 295 62
Näringsliv, chef Gunilla Berg, tel 08-5782 94 63
Servicecenter, chef Thomas Halvarsson, tel 08-578 292 06
Säkerhet, chef Maj Ingels, tel 08-578 271 50
Upphandling, chef Katja Bähr, tel 08-578 291 66

IT- och digitaliseringsavdelningen
Chef Antonios Arvanitidis, tel 08-578 290 26

Samhällsbyggnadskontoret
Chef Sara Kopparberg, tel 08-578 292 60
Fastighet, chef Robert Hammarstedt, tel 08-578 292 25
Kart och bygglov, chef Andrea Hedin, tel 08-578 298 58 
Miljö och trafik, chef Göran Norlin, tel 08-578 297 80
Plan, chef Heléne Hjerdin, tel 08-578 295 07 
Produktionsledning och exploatering, chef Jenny Linné,
tel 08-578 290 29
VA och renhållning, chef Bertil Eriksson, tel 08-578 295 39

Förvaltningen arbetar med individ- och familjeomsorg samt arbete och integration. Förvaltningen ansvarar exempelvis för försörjningsstöd, familjevård, familjerätt och rådgivning samt stöd vid beroendeproblematik. Inom arbetsmarknadsområdet arbetar förvaltningen med vägledning och praktikplatser för att underlätta inträdet på arbetsmarknaden, och via integrationsenheten ansvarar förvaltningen för att underlätta etableringen för de flyktingar som Migrationsverket anvisat till Tyresö. Politiskt styrs förvaltningen av arbetsmarknads- och socialnämnden.

Förvaltningschef arbetsmarknads- och socialförvaltningen
Anna-Lena Engstedt, tel 08-578 294 91
anna-lena.engstedt@tyreso.se

Enhetschef familjevårdsenheten med familjerätt
Johanna Kankaanpää, tel 08-578 293 20
johanna.kankaanpaa@tyreso.se

Enhetschef vuxenenheten
Carina Engelke, 08-578 294 18
carina.engelke@tyreso.se

Enhetschef barn- och ungdomsenheten
Eva Tullander, 08-578 295 24
eva.tullander@tyreso.se

Enhetschef enheten för relationsvåld och mottagning barn och unga
Susan Amini Armandi, 08-578 281 15
susan.aminiarmandi@tyreso.se

Enhetschef försörjningsstödsenheten
Sofia Lidén, tel 08-578 294 22
sofia.liden@tyreso.se

Enhetschef resursenheten
Gunilla Strindevall, tel 08-578 297 11
gunilla.strindevall@tyreso.se

Enhetschef hästskons stöd- och boendeenhet
Mathias Arweson, tel 08-578 294 93
mathias.arweson@tyreso.se

Enhetschef socialpsykiatrin
Catrin Ullbrand, tel 08-578 292 38
catrin.ullbrand@tyreso.se

Enhetschef integrationsenheten
Dragan Boban, tel 08-578 295 75
dragan.boban@tyreso.se

Enhetschef arbetsmarknadsenheten
Lisa Lönegård, tel 08-578 292 82
lisa.lonegard@tyreso.se

Förvaltningen svarar för förskoleverksamhet, familjedaghem, grundskola, fritidshem, fritidsklubbar, grundsärskola samt Tyresö gymnasium, gymnasiesärskolan och vuxenutbildningen.

Politiskt styrs förvaltningen av barn- och utbildningsnämnden samt gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden. Verksamheten ska bedrivas efter de riktlinjer som nämnderna beslutat om. Den ska också uppfylla de nationella mål som fastställts av riksdagen.

barn-utb@tyreso.se

Förvaltningschef barn- och utbildningsförvaltningen
Elisabet Schultz, tel 08-578 296 91 elisabet.schultz@tyreso.se

Tf skolchef förskola
Ulrika Månsson, tel 08-578 271 74 ulrika.mansson@tyreso.se

Skolchef grundskola
Johan Ahlkvist, tel 08-578 296 89
johan.ahlkvist@tyreso.se

Skolchef gymnasie- och vuxenutbildning
Martin Lundell, tel 08-578 291 00
martin.lundell@tyreso.se

Chef barn- och elevhälsan
Caroline Eriksson, tel 08-578 294 51
caroline.v.eriksson@tyreso.se

Förvaltningen ansvarar för bibliotek, kulturevenemang, konsthall, föreningsstöd, naturskola, fritidsgårdar, kulturskola samt idrotts- och fritidsanläggningar. Politiskt styrs förvaltningen av kultur- och fritidsnämnden.

Förvaltningschef kultur- och fritidsförvaltningen
Inger Lundin, tel 08-578 297 63
inger.lundin@tyreso.se

Enhetschef bibliotek
Susanne Gunnarsson, tel 08-578 294 09
susanne.gunnarsson@tyreso.se

Enhetschef kulturskola
Christina Holm, tel 08-578 293 89
christina.holm@tyreso.se

Enhetschef kultur, friluft och föreningsstöd
Lena Hellström, tel 08-578 291 20
lena.hellstrom@tyreso.se

Enhetschef idrotts- och fritidsanläggningar
Stefan Fridén, tel 08-578 291 02
stefan.friden@tyreso.se

Enhetschef fritidsgårdar
Tomas Olausson, tel 08-578 297 41
tomas.olausson@tyreso.se

Enhetschef Bergfotens fritidsgård
Urban Kvarnefält, tel 08-578 290 87
urban.kvarnefalt@tyreso.se

Förvaltningen ansvarar för omsorgen om äldre och personer med funktionsnedsättning i Tyresö. Förvaltningen består av myndighet för äldre och funktionsnedsättning samt utförarverksamheter i kommunal regi; vård- och omsorgsboende, hemtjänst, omsorg för personer med funktionsnedsättning och hälso- och sjukvård för kommunala verksamheter. Politiskt styrs förvaltningen av äldre- och omsorgsnämnden.

Förvaltningschef äldre- och omsorgsförvaltningen
John Henriksson, tel 08-578 295 29
john.henriksson@tyreso.se

Enhetschef myndighetsutövning SoL
Eva Norgren, tel 08-578 295 15
eva.norgren@tyreso.se

Enhetschef myndighetsutövning LSS
Pernilla Lundström, tel 08-578 290 15
pernilla.lundstrom@tyreso.se

Verksamhetschef vård- och omsorgsboende
Katarina Elyas, tel 08-578 296 01
katarina.elyas@tyreso.se

Verksamhetschef hemtjänst
Peter Berg, tel 08-578 296 78
peter.berg@tyreso.se

Verksamhetschef omsorg för personer med funktionsnedsättning
Anna Larsson, tel 08-578 290 73
anna.larsson@tyreso.se

Enhetschef hälso- och sjukvård
Marie Pilhjerta, tel 08-578 280 35
marie.pilhjerta@tyreso.se

Sidan publicerad av: info@tyreso.se
Senast uppdaterad: 24 januari 2020
Upp

Hitta på sidan