Förvaltningar och bolag

Tyresö kommun har cirka 3 000 anställda – de flesta arbetar inom vård, förskola och skola. Organisationen består av fem förvaltningar och ett bolag.

Tyresö kommuns förvaltningsorganisation från 13 januari 2020

Tyresö kommuns förvaltningsorganisation från 13 januari 2020

Högste tjänsteman är kommundirektören Stefan Hollmark. Tillsammans med kommunledningsgruppen samordnar han den kommunala verksamheten. Förvaltningarna sköter den löpande verksamheten, förbereder ärenden samt genomför politiska beslut.

Det finns ett kommunalt bolag, Tyresö Bostäder AB:

Tyresö Bostäder är ett helägt dotterbolag till kommunen. Tyresö Bostäder äger och förvaltar bostadslägenheter med hyresrätt tillsammans med lokaler och bilplatser. 

Tyresö Bostäders webbplats Länk till annan webbplats.

Kommunledningsgruppen

Den politiska organisationen

Förvaltningarna

Här hittar du kort information om förvaltningarna. Du behöver inte veta vart du ska vända dig i olika frågor, eftersom kommunens Servicecenter tar hand om alla ärenden, och slussar dig vidare vid behov. Servicecenter kan du kontakta via telefon, e-post, chatt och personliga besök.

Förvaltningen leds av kommundirektören och ansvarar för strategiska uppdrag samt vissa serviceuppdrag för kommunstyrelsen, allmänheten och den övriga förvaltningsorganisationen. Politiskt styrs förvaltningen av kommunstyrelsen.

kommun@tyreso.se

Kommundirektör
Stefan Hollmark, tel 08-578 291 29

Ekonomistaben
Ekonomidirektör Torstein Tysklind, tel 08-578 297 30
Ekonomistyrningsenhet, chef Hillevi Hedberg, tel 08-578 291 44

HR-staben
HR-direktör VAKANT
tf HR-chef, Karin Gustafsson, tel +08-578 282 30
Löneenhet, chef Marie Friberg, tel 08-578 292 31

Kommunikationsstaben
Kommunikationschef Helena Törnqvist, tel 08-578 291 01

IT- och digitaliseringsstaben
Chef Antonios Arvanitidis, tel 08-578 290 26

Stöd- och servicekontoret
Chef Elin Waltersson, tel 08-578 295 62
Juridik och utredning, chef Marika Lyman, tel 08-578 298 31
Kommunkansli, chef Helene Bergström, tel 08-578 29 681
Måltidsservice och lokalvård, chef Elizabeth Magnusson, tel 08-578 282 42
Näringsliv, chef Gunilla Berg, tel 08-5782 94 63
Servicecenter, chef Thomas Halvarsson, tel 08-578 292 06
Säkerhet, chef Maj Ingels, tel 08-578 271 50
Upphandling, chefJenny Borselius Erngren, tel 08-578 293 76

Samhällsbyggnadskontoret
Chef Sara Kopparberg, tel 08-578 292 60

Samhällsbyggnadskontoret, projektavdelningen Avdelningschef Heléne Hjerdin, tel 08-578 295 07
Biträdande avdleningschef Louise Bergman, tel 08-578 29 055 
Bygglednings- och anläggningschef Hampus Sjöberg, tel 08-578 270 68
Exploateringschef Göran Thimberg, tel 08-578 281 26
Partneringchef Ronald Gustafsson, tel 08-578 299 84
Planchef Monica Juneheim, tel 08-578 297 86
Projekteringschef Elin Stenström, tel 08-578 291 84
Samhällsfastighetschef Bernt Eklund, tel 08-578 292 08
Tf. Trafik- och miljöchef Louise Bergman, tel 08-578 29 055

Samhällsbyggnadskontoret,
samhällsmiljö- och infrastrukturavdelningen
Avdelningschef Andrea Hedin (föräldraledig), tel 08-578 298 58
Tf. avdelningschef Joakim Forsell, tel 08-578 299 76
Bygglovschef Jonas Hedh, tel 08-578 299 94
Avfall- och kretsloppschef Johanna Östhem, tel 08-578 293 73
Interimschef fastighet Christina Kanholt, tel 08-578 282 22
Gatuchef Tony Ytterstedt, tel 08-578 298 34
Geodatachef Helena Swahn, tel 08-578 294 28
Park- och naturvårdchef Esther Östin, tel 08-578 298 68
Samhällsbyggnadsservicechef Magnus Johansson, tel 08-578 282 09
VA-driftchef Lars Lindqvist, tel 08-578 293 13

Samhällsbyggnadskontoret,
strategi och samhällsutvecklingsavdelningen
Avdelningschef Jenny Linné, tel 08-578 290 29
Analys- och tillväxtchef Anna Grönblad, tel 08-578 298 74
Mobilitet- och hållbarhetschef Göran Norlin, tel 08-578 297 80
Vatten-, avfalls- och VA-utvecklingschef Fredrik Bäck, tel 08-578 282 27

Förvaltningen arbetar med individ- och familjeomsorg samt arbete och integration. Förvaltningen ansvarar exempelvis för försörjningsstöd, familjevård, familjerätt och rådgivning samt stöd vid beroendeproblematik. Inom arbetsmarknadsområdet arbetar förvaltningen med vägledning och praktikplatser för att underlätta inträdet på arbetsmarknaden, och via integrationsenheten ansvarar förvaltningen för att underlätta etableringen för de flyktingar som Migrationsverket anvisat till Tyresö. Politiskt styrs förvaltningen av arbetsmarknads- och socialnämnden.

Förvaltningschef arbetsmarknads- och socialförvaltningen
Anna-Lena Engstedt, tel 08-578 294 91
anna-lena.engstedt@tyreso.se

Biträdande förvaltningschef
Catrin Ullbrand, tel 08-578 292 38
catrin.ullbrand@tyreso.se

Enhetschef familjevårdsenheten med familjerätt
Johanna Kankaanpää, tel 08-578 293 20
johanna.kankaanpaa@tyreso.se

Enhetschef vuxenenheten
Carina Engelke, tel 08-578 294 18
carina.engelke@tyreso.se

Enhetschef barn- och ungdomsenheten
Jenny Vallin, tel 08-578 281 85
jenny.vallin@tyreso.se

Enhetschef enheten för relationsvåld och mottagning barn och unga
Helena Mark, tf enhetschef, tel 08-578 293 10 
helena.mark@tyreso.se
Susan Amini Armandi, tjänstledig

Enhetschef försörjningsstödsenheten
Yasemin Esen, tel 08-578 294 22
yasemin.esen@tyreso.se

Enhetschef resursenheten
Gunilla Strindevall, tel 08-578 297 11
gunilla.strindevall@tyreso.se

Enhetschef hästskons stöd- och boendeenhet
Mathias Arweson, tel 08-578 294 93
mathias.arweson@tyreso.se

Tf. Enhetschef socialpsykiatrin
Elin Rydberg, tel 08-578 294 30
elin.rydberg@tyreso.se

Enhetschef centrum för arbete och integration
Lisa Lönegård, tel 08-578 292 82
lisa.lonegard@tyreso.se

Förvaltningen svarar för förskoleverksamhet, familjedaghem, grundskola, fritidshem, fritidsklubbar, grundsärskola samt Tyresö gymnasium, gymnasiesärskolan och vuxenutbildningen.

Politiskt styrs förvaltningen av barn- och utbildningsnämnden samt gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden. Verksamheten ska bedrivas efter de riktlinjer som nämnderna beslutat om. Den ska också uppfylla de nationella mål som fastställts av riksdagen.

barn-utb@tyreso.se

Förvaltningschef barn- och utbildningsförvaltningen
Elisabet Schultz, tel 08-578 296 91 elisabet.schultz@tyreso.se

Skolchef förskola
Ulrika Månsson, tel 08-578 271 74 ulrika.mansson@tyreso.se

Skolchef grundskola
Kenny Fredholm (tf), 08-578 296 89
Kenny.Fredholm@tyreso.se

Skolchef gymnasie- och vuxenutbildning
Martin Lundell, tel 08-578 291 00
martin.lundell@tyreso.se

Chef barn- och elevhälsan
Caroline Eriksson, tel 08-578 294 51
caroline.v.eriksson@tyreso.se

Förvaltningen ansvarar för bibliotek, kulturevenemang, konsthall, föreningsstöd, naturskola, fritidsgårdar, kulturskola samt idrotts- och fritidsanläggningar. Politiskt styrs förvaltningen av kultur- och fritidsnämnden.

Förvaltningschef kultur- och fritidsförvaltningen
Inger Lundin, tel 08-578 297 63
inger.lundin@tyreso.se

Enhetschef bibliotek
Susanne Gunnarsson, tel 08-578 294 09
susanne.gunnarsson@tyreso.se

Enhetschef kulturskola
Christina Holm, tel 08-578 293 89
christina.holm@tyreso.se

Enhetschef kultur, friluft och föreningsstöd
Lena Hellström, tel 08-578 291 20
lena.hellstrom@tyreso.se

Enhetschef idrotts- och fritidsanläggningar
Stefan Fridén, tel 08-578 291 02
stefan.friden@tyreso.se

Enhetschef fritidsgårdar
Tomas Olausson, tel 08-578 297 41
tomas.olausson@tyreso.se

Enhetschef Bergfotens fritidsgård
Riisa Löfström, tel 08-578 281 51
riisa.lofstrom@tyreso.se

Förvaltningen ansvarar för omsorgen om äldre och personer med funktionsnedsättning i Tyresö. Förvaltningen består av myndighet för äldre och funktionsnedsättning samt utförarverksamheter i kommunal regi; vård- och omsorgsboende, hemtjänst, omsorg för personer med funktionsnedsättning och hälso- och sjukvård för kommunala verksamheter. Politiskt styrs förvaltningen av äldre- och omsorgsnämnden.

Förvaltningschef äldre- och omsorgsförvaltningen
John Henriksson, tel 08-578 295 29
john.henriksson@tyreso.se

Enhetschef myndighetsutövning SoL
Eva Norgren, tel 08-578 295 15
eva.norgren@tyreso.se

Enhetschef myndighetsutövning LSS
Pernilla Lundström, tel 08-578 290 15
pernilla.lundstrom@tyreso.se

Verksamhetschef vård- och omsorgsboende
Katarina Elyas, tel 08-578 296 01
katarina.elyas@tyreso.se

Verksamhetschef hemtjänst
Peter Berg, tel 08-578 296 78
peter.berg@tyreso.se

Verksamhetschef omsorg för personer med funktionsnedsättning
Anna Larsson, tel 08-578 290 73
anna.larsson@tyreso.se

Enhetschef hälso- och sjukvård
Marie Pilhjerta, tel 08-578 280 35
marie.pilhjerta@tyreso.se

Sidan publicerad av: kommunikation@tyreso.se
Senast uppdaterad: 15 juni 2021

Hitta på sidan