Kontakt

Här hittar du kontaktuppgifter till ledningen, expeditionen, lärarna och övrig personal på Tyresö gymnasium. Besöksadress, gymnasiets officiella e-postadress med mera finns i den gröna kontaktrutan upptill på sidan.

Expeditionens ordinarie öppettider:
Måndag - fredag kl 08.00-16:0O
Telefonnumret är 08-578 299 40.

Kontaktuppgifter till Tyresö gymnasiums ledning

Ledning

Carl Henrik Engardt, biträdande rektor för El- och energiprogrammet samt Spec, resursskolan, Gymnasiesärskolan och Introduktionsprogrammet .
Tel: 070-169 80 87, e-post: carl-henrik.engardt@tyreso.se

Petra Jonasson, biträdande rektor för de nationella programmen och Gymnasiesärskolan.
Tel: 070-488 99 20, e-post: petra.jonasson@tyreso.se

Ida Backe, föräldraledig.

Kontaktuppgifter till expeditionen på Tyresö gymnasium

Expedition

Officiell e-post gymnasiet: gymnasium@tyreso.se

Jenny Remes reception
Tel: 08-578 299 40, e-post: jenny.remes@tyreso.se

Maria Aro, administratör
Tel: 070 488 99 10, e-post: maria.aro@tyreso.se

Christine Blom, administratör
Tel: 070 488 97 47, e-post: christine.blom@tyreso.se


Kontaktuppgifter till elevhälsa och studievägledning

Elevhälsa och studievägledning


Sanaz Arnimo, skolkurator för FS (Hantverksprogrammet inriktning frisör och stylist), HT (Hotell och turism), IM (individuella pogrammet, FT (Fordon och transport), Resurskolan.
Tel: 070 488 99 09, e-post: sanaz.arnimo@tyreso.se

Hanna Dahlgren, skolsköterska
Tel: 070 488 99 43, e-post: Hanna.dahlgren2@tyreso.se

Anette Onn, speciallärare

Tel: 070-169 88 53, e-post: anette.onn@tyreso.se

Marie Thörn, speciallärare

Tel: 070-488 99 69, e-post: marie.thorn@tyreso.se

Urban Fredriksson, studie-och yrkesvägledare för de nationella programmen samt IMYRK – Yrkesintroduktion och IMV – programinriktat val och Gymnasiesärskolan.
Tel: 070 488 99 68, e-post: urban.fredriksson@tyreso.se

Kajsa Venström, studie- och yrkesvägledare för IMA- Individuellt alternativ, IMAST-Individuellt alternativ för elever inom autismspektrat, IMS-språkintroduktion. Samt schemaläggning.
Tel: 073-092 90 12, e-post: kajsa.venstrom​@tyreso.se



Kontaktuppgifter till vaktmästeriet

Vaktmästeri

Vaktmästeriet, e-post: tygvaktmastare@tyreso.se

Rickard Andersson, vaktmästare
Telefon: 070 488 99 32, e-post: uno.rickard.andersson@tyreso.se

Mats Sjönell, vaktmästare
Telefon: 070 488 99 50, e-post: mats.sjonell@tyreso.se

Kjell Åke Nilsson, dator- och IT-support

Telefon: 070-488 99 14, e-post: kjell-ake.nilsson@tyreso.se




Sidan publicerad av: Lars Fuglesang
Senast uppdaterad: 20 maj 2022

Hitta på sidan