Från 1 juli 2026 får detaljhandeln eget ansvar för sitt avfall. Det innebär att berörda butiker behöver teckna avtal med en privat avfallsaktör och säga upp sitt abonnemang hos kommunen.
Vad ändras?
Riksdagen beslutade den 28 april om nya regler som innebär att kommunens ansvar för avfall från detaljhandeln upphör. Ansvaret flyttas i stället till verksamheterna.
Det gäller följande avfallstyper:
- restavfall
- mat- och livsmedelsavfall
- animaliska biprodukter (ABP)
- fettavskiljarslam
Vilka verksamheter berörs?
Reglerna gäller verksamheter med SNI-kod som börjar på 47 (detaljhandel), till exempel livsmedelsbutiker, klädbutiker, elektronikbutiker, apotek och övrig specialhandel. Torghandel är undantagen.
Vad behöver ni göra?
Ni som driver detaljhandel behöver teckna avtal med en privat aktör för hämtning av ert avfall och tömning av fettavskiljare om ni har sådan. Säg upp befintliga avfallstjänster hos kommunen via e-tjänst. Kommunens kärl för mat- och restavfall hämtas hem när tjänsten avslutas. Ni behöver då ordna med egna kärl.
Ändra avfallstjänster (till e-tjänst för verksamheter) Länk till annan webbplats.
Övergångsperiod i Tyresö
För att undvika avbrott i avfallshämtningen kommer Tyresö kommun tillfälligt att fortsätta hämta avfall under en övergångsperiod tills ni har hittat en ny leverantör av avfallshämtning och sagt upp befintligt avtal. Hämtning sker enligt ordinarie avfallstaxa. 30 november 2026 är den sista dagen som Tyresö kommun hämtar avfall eller tömmer fettavskiljare hos detaljhandeln. Teckna därför avtal i god tid och avsluta abonnemanget hos oss.
Om ni delar kärl med andra
Tyresö kommun ska fortsätta hämta ert avfall om ert avfall blandas med hushållsavfall, eller verksamheter som fortfarande omfattas av kommunalt ansvar (t.ex. restauranger)
Om ni vill anlita en privat aktör för hämtning så behöver ni först sluta dela tjänsten och ordna separata kärl. När ni tecknar ett eget avtal med valfri privat aktör så behöver ni ha egna, separata kärl.
Om ni inte hittar någon leverantör
Om ni inte kan hitta en privat aktör kan kommunen i vissa fall ta över hanteringen. Det kallas andrahandsansvar.
För att vi ska kunna godkänna en begäran behöver verksamheten visa på minst ett av följande skäl:
- Det finns ett bristande utbud av avfallstjänster i området.
- Transportavstånden är orimligt långa.
- Avfallstjänsterna erbjuds med oskäliga avtalsvillkor, till exempel oskäligt höga priser.
En begäran måste avse allt kommunalt avfall från verksamheten.
För att begära andrahandsansvar, kontakta kommun@tyreso.se
Skriv ”Detaljhandel, andrahandsansvar avfall” i ämnesraden i mejlet.
Frågor och svar
Nej. Restauranger och caféer omfattas inte av de nya reglerna för detaljhandeln. Kommunen fortsätter att hämta deras avfall. Detta gäller även matbespisning på skolor, förskolor, äldreomsorg med mera.
Tyresö kommun fortsätter tillfälligt hämtningen under övergångsperioden, dock längst till 30 november 2026. Teckna därför avtal i god tid och avsluta abonnemanget hos oss.
Det är alla där huvudkoden för verksamheten är SNI-kod 47(detaljhandel). SNI-koden täcker försäljning av varor till allmänheten för personligt bruk eller hushållsbruk, inklusive specialiserad detaljhandel, livsmedel, kläder och e-handel. Läs mer på snisok.scb.se/47 Länk till annan webbplats.
Exempel:
- Om du har en restaurang med en liten delidisk är det restaurangverksamheten som är huvudverksamhet och du berörs inte av lagändringen.
- Om du har en matvarubutik med litet café så är verksamheten i första hand en detaljhandel och berörs av lagändringen.
Nej, matavfall, restavfall och fettavskiljarslam måste hämtas hos verksamheten av en godkänd avfallstransportör.
Ja, sedan 1 januari 2026 är det obligatoriskt med matavfallsinsamling även för verksamheter. Beställ hämtning av godkänd avfallstransportör.