Smidigare väg till ekonomiskt bistånd för Tyresöborna
Nu är det enklare att ansöka om ekonomiskt bistånd. En ny digital, automatiserad lösning har införts som gör ansökan smidigare och mer tillgänglig. En instruktionsfilm och Servicecenter ger stöd i hur du ansöker.
Vid din första ansökan ska du dock alltid ha kontakt med en handläggare. Din handläggare kommer sedan även fortsättningsvis finnas där för dig som stöd.
Vad innebär en ”digital, automatiserad lösning”?
Kommunen har ju länge haft en digital e-tjänst på kommunens webbplats. Men nu har vi infört en lösning med RPA (Robotic Process Automation) för att automatisera och effektivera ansökningsprocessen.
Hur kommer detta underlätta för mig som Tyresöbo?
Själva e-tjänsten kommer du känna igen. Den stora skillnaden är att efter att du ansökt om bistånd första gången* och fått en handläggare, så behöver du inte bifoga några handlingar i följande ansökningar. Du fyller i dina uppgifter på inkomster och utlägg, sedan avgör roboten om du är berättigad till bistånd eller inte.
Men då kan jag ju skriva in vilka siffror som helst utan att visa något som styrker dem?
Systemet bygger på tillit. Men vi kommer göra stickprovskontroller då och då, så det är viktigt att du sparar dina handlingar och kontoutdrag i minst tre månader. Om du lämnar felaktiga eller vilseledande uppgifter kan du bli återbetalningsskyldig. Kommunen har en skyldighet att polisanmäla alla misstänkta bidragsbrott. Så det är mycket viktigt att du fyller i korrekta uppgifter på heder och samvete.
Jag förstår inte riktigt hur jag ska fylla i ansökningsformuläret?
Det finns en instruktionsfilm som i ord och bild berättar hur du steg för steg fyller i din ansökan. Du kan också få hjälp av din handläggare eller av personalen på Servicecenter.
Vad tjänar kommunen på detta?
Det betyder betydligt mindre administration och handpåläggning. Nu kan våra anställda arbeta mer med arbetsuppgifter där de gör mest nytta för Tyresöborna. Med ett tydligt fokus på att hjälpa människor i arbete och tillbaka till självförsörjning.
*Är det första gången du ansöker ska du kontakta Servicecenter, kort därefter blir du kallad till ett möte med en handläggare, som berättar hur den fortsatta processen går till.