13 mars 2023

När dina kunder ställer om – var finns du då?

Den 29 mars välkomnar vi dig som är företagare i Tyresö till ett lunchevent med titeln ”Hållbarhet – En konkurrenskraftig affär som öppnar upp för nya marknader och affärer”.

Flicka på cykel med VR-glasögon på sig

Hur kan vi nå det önskade läget att alla kan leva och verka i ett hållbart och attraktivt Tyresö? Kan de globala hållbarhetsmålen bidra till ökad konkurrenskraft och lönsamhet för Tyresös näringsliv?

Klimatomställningen medför utmaningar för det lokala näringslivet, men öppnar även upp för nya marknader och affärer. På luncheventet kommer du få träffa några av Tyresös lokala företagare som ser hållbarhet som en möjlighet att göra affärer och se till att företaget utvecklas i och för framtiden. Förändringen har börjat!

Program

11.00 Inledning och lättare lunch

  • Förändringen har börjat
  • Företagarpanel med moderator
  • Sammanfattning

13.00 Avslut

Tid och plats

Datum: Onsdagen den 29 mars

Tid: kl 11.00–13.00. Lättare lunch serveras.

Plats: konferensrum intill Café Himlagott, Kyrkogränd 14, ingång Bollmora kyrka vid stadsparken, Tyresö

Varmt välkommen!

Anmälan

Anmäl dig senast den 23 mars via länken nedan.

Anmälan till företagsevent den 29 mars Länk till annan webbplats.

Medverkande

Moderator: Per Lejoneke, Prioriterat

Panel 1

Bygg-, fastighets- och tillverkningsindustrin är tre tongivande branscher i det lokala näringslivet i Tyresö. Här finns flera spännande företag som redan tagit in hållbarheten som en del i sin affärsmodell.

  • Kontaktpressning – Paula Falk, VD
  • LW Sverige AB – Magnus Lefvert, VD
  • Tyresö Bostäder – Kent Lundén, VD

Panel 2

Mat- och livsmedelsbranschen har en tydlig representation i Tyresös lokala näringsliv. Här finns företag som tydligt visat på vikten av hållbara affärsmodeller som vägen framåt. Några av dessa företag finns på plats för att dela med sig av sitt arbete och sina erfarenheter när man tydliggjort hållbarheten som del av affären.

  • Matkomfort – Henrik Isaksson, VD
  • Fontana – Corina Papadopoulou, VD
  • Coop Tyresö centrum – Mickey Dahl, butikschef

Panel 3

En viktig förutsättning för ett lyckat omställningsarbete är att säkerställa rätt förutsättningar. Det handlar om kunskap, kapital och fungerande infrastruktur. I detta avsnitt kommer ni få träffa några av de aktörer som stöttar upp när det enskilda företaget ställer om.

  • Handelsbanken – Linda Norman Monteil, kontorschef
  • CirEko – Annelie Blezell, regionchef
  • Vattenfall Eldistribution AB – Johanna Carnö, samhällskontakt

Luncheventet arrangeras av Tyresö kommun

Sidan publicerad av: Helena Törnqvist
Senast uppdaterad: 17 mars 2023