Tyck till om tyreso.se
Till tyreso.se

Föreningar inom det sociala området, adresslista

Afasiföreningen

c/o Erland Nilsson
Stadsparken 6, lgh 1605
135 38 Tyresö
Tel: 08-712 35 62

Astma- och Allergiförbundet

Rosenlundsgatan 52
Stockholm
Tel: 08-506 28 200

Autism & Asperger Föreningen

Banérgatan 21
115 22 Stockholm
Tel. 08-612 71 72
Foreningen.autism@swipnet.se
Kontaktperson:
Geraldine Ferrand-Norén, tel: 08-612 71 72
www.autism.se/stockholm

BRIS region mitt

Sveavägen 38
Postadress:
Box 3415
103 68 Stockholm
Kontaktperson:
Elena Luckey, Tel: 08-598 888 00
elena.luckey@tyreso.se
http://www.bris.se

Bufff
Bufff Stockholm
Magnus Ladulåsgatan 6 A
118 66 Stockholm
Tel: 08-501 293 10
Kontaktperson:
Madelein Kattel, tel: 010-150 13 14
verksamhetschef
madelein@bufff.nu
http://www.bufff.nu

DHB Östra (Döva, hörselskadade och språkstörda barn)

Sickla kanalgata 32
120 67 Stockholm
Tel: 070-717 04 85
kansliet.ostra@dhb.se
Kontaktperson:
Lena Wettrén Bergström, tel: 070-717 04 85
www.dhb.se/ostra

DHR, Förbundet för ett samhälle utan rörelsehinder, Tyresöavdelningen

c/o Jane Roos
Axel Wennergrens väg 18
135 39 Tyresö
dhrtyreso@gmail.com
home.swipnet.se/DHRTyreso
Kontaktperson:
Ulf Looström, Tel. 08-742 12 20
ulf.loostrom@bredband.net
www.dhr.se

LP-Verksamheten Tyresö/Pingstkyrkan

Bollmora Gårdsväg 8
135 39 Tyresö
08-447 72 20
lp@tyresopingst.se
Besöksadress: Bollmora Gårdsväg 4
Kontaktperson:
Krister Voutilainen
Tel. 076-547 09 95

Manscentrum Östra Södertörn

Stationsvägen 23
136 40 Handen
Tel. 08-606 71 37
manscentrum@haninge.se
Kontaktpersoner:
Sören Berglund, tel: 070-525 80 45
Anders Linblom, tel: 08-606 71 37
www.manscentrumihaninge.se

NHR-förbundet Haninge-Tyresö

(Neurologiskt Handikappades Riksförbund)
Handenterminalen 4
136 40 Handen
Tel. 08-741 26 96
Kontaktperson:
Margareta Redelius, tel. 08-777 65 59
redelius24@telia.com

Reumatikerföreningen Haninge-Tyresö

Handenterminalen 4
136 40 Handen
reumahantyr@gmail.com
Kontaktperson:
Eva Ekendahl-Larsson, tel: 08-777 31 64
www.reumatikerforbundet.org

Röda Korset

Hornsgatan 54
118 91 Stockholm
info@redcross.se
Tel: 08-452 46 00

Strokeföreningen Södertörn

Handenterminalen 4
136 40 Handen
Tel. 08-745 50 25
Stroke.sodertorn@telia.com
Kontaktperson:
Lisbeth Svensson, tel: 08-500 219 11
lisbeth.svensson6@comhem.se

RSMH Gläntan

(Riksförbundet för Social och Mental Hälsa)
Bollmoravägen 14
135 40 Tyresö
Tel. 076-555 81 14
info.glantan@rsmhstockholm.se
Kontaktperson:
Christel Lundgren, tel: 08-712 73 02
www.rsmh.se

Tyresö Demensförening

Cypressvägen 6 A
135 52 Tyresö
Kontaktperson:
Lennart Walles, tel: 08-742 20 92
lennart.walles@yahoo.se
http://www.demensforbundet.se

Tyresö Finska Förening

Pensionärssektionen
Box 87
135 22 Tyresö
Kontaktperson:
Taimi Björklund, Tel: 08-712 69 34
taimi.b@telia.com

Tyresö Kvinno- och tjejjour

Box 209
135 27 Tyresö
Tel. 08-742 23 33
info@tyresokvinnojour.se
Kontaktperson:
Sylvia Ljungdahl, tel: 08-742 14 42
sylvia.ljungdahl@telia.com
www.tyresokvinnojour.se/

Tyresö Väntjänstförening/Frivilligcentralen

Sikvägen 7 nb
135 41 Tyresö
frivilligcentralen@live.se
Kontaktperson:
Lisbeth Trönnberg, Tel: 08-798 67 70
www.tyresovantjanst.se

X-cons Tyresö

Bollmoravägen 109
135 36 Tyresö
Kontaktperson:
Susann Elander, Tel:073-688 84 22
susann.elander@x-cons.se 
http://x-cons.se/x-cons-tyreso/


Publicerad av: annika.roed@tyreso.se

Senast uppdaterad: 2016-07-14

Högermeny