Nu byggs fler hyresrätter

Publicerad den: 2010-02-19

I april tas första spadtaget för 83 nya hyreslägenheter på Farmarstigen.

För att få fler hyresrätter i kommunen har Tyresö Bostäder tittat på ett antal platser där det är möjligt att göra kompletteringar med ny hyreshusbebyggelse.

I ett område som i dag hyser en uppställningsplats för lastbilar och ett parkeringsdäck, strax söder om Njupkärrsvägen, tas snart första spadtaget för nya hyreshus. Inflyttningen beräknas till juli 2011.

Det nya bostadsområdet ligger vid Veronikagränd/Åbroddsgränd och kommer att heta Kvarteret Kattfoten.

Det blir tre punkthus i sex våningar med sammanlagt 83 lägenheter om 1–4 rum och kök, varav 41 är mindre lägenheter lämpade för ungdomar. Schaktningsarbeten pågår redan för att kunna dra fram vatten och avlopp.

Den som är intresserad av att hyra lägenhet här kan ställa sig i Tyresö Bostäders bostadskö på www.tyresobostader.se.


Publicerad av: elisabeth.grahn@tyreso.se

Senast uppdaterad: 2010-02-24

Högermeny