Tyck till om tyreso.se

Kontakta bygglovenheten

Har du inget pågående ärende?
Har du ännu inte skickat in någon ansökan och har allmänna frågor om bygglov/ byggrätt/ arkiverade handlingar kontakta Servicecenter.

Har du blivit tilldelad en handläggare?
Din handläggare är tillgänglig vardagar mellan 10:00 och 11:30 (utom tisdagar) tel. 08-5782 91 00. På tisdagar granskar vi nya ärenden, därför är vi inte tillgängliga. 

Allmänna frågor om pågående ärende
Du kan e-posta din fråga kring ett pågående ärende direkt till din handläggaren (se nedan) eller till bygglovenheten 

Är du företagare?
Då kan du få vägledning av Näringslivschef Gunilla Berg se kontaktuppgifter till höger. 


Kontaktuppgifter

Stadsbyggnadschef 
Sara Kopparberg
telefon: 5782 92 60
e-post: sara.kopparberg@tyreso.se

Bygglovschef
Martin Fahlman
08-5782 98 55
e-post: martin.fahlman@tyreso.se

Bygglovkoordinatorer
Telefon: 5782 98 20
e-post: bygglov@tyreso.se

Bygglovhandläggare (vik)
David Karlsson
e-post: david.karlsson@tyreso.se

Bygglovhandläggare
Henrik Axelsson
e-post: henrik.axelsson@tyreso.se

Bygglovhandläggare
Christoffer Pettersson
e-post: christoffer.pettersson@tyreso.se

Bygglovhandläggare
Björn Pettersson
e-post: bjorn.pettersson@tyreso.se


Bygglovhandläggare
Johan Forsberg
Johan.forsberg@tyreso.se

Bygglovhandläggare
Eduardo Llanos
Eduardo.llanos@tyreso.se

Bygglovingenjör
Anders Rydström
e-post: anders.rydstrom@tyreso.se

Bygglovarkitekt
Hanna Wikström
e-post: hanna.wikstrom@tyreso.se


Publicerad av: Lotta Anglén

Senast uppdaterad: 2014-04-07

Högermeny

Kontakt

Bygglovenheten

Postadress:
Tyresö kommun
Bygglovenheten
135 81 Tyresö

Politiskt ansvar